Miért világít az állatok szeme a sötétben?
Tudomásom szerint nincs olyan állat, aminek szemében fénykibocsájtással járó kémiai reakció (biolumineszcencia) zajlana le, azaz az állatok szeme nem ,,világít". Ha mondjuk a macska szeme ténylegesen világítana, az igencsak kellemetlen mellékhatásokkal járna.

Mégis: ha az ember sötétben és megfelelő távolságról belevakuzik macskája szemébe (ne csináld túl gyakran), a képen a jószág szeme kísértetiesen ragyog. Ez a kísérlet elvégezhető zseblámpával, reflektorral, (fáklyával, vagy lézerkarddal), a lényeg, hogy a fényforrás közel legyen a fejedhez, és tartsd az állatot az erős fénycsóván kívül. Alanynak megfelel a kutya, macska, ló, tehén, süllő, kivi és egy egész sor egyéb éjjel aktív állat. Ha úgy látod, hogy a fény az alanyt egy kicsit is zavarja, azonnal szakítsd meg a kísérletet.




Mi okozza a ragyogást?
Stephen King...elnézést...tehát a jelenséget a számos emlős, madár, és hal szemében megtalálható, tapetum lucidumnak* nevezett fényvisszaverő réteg okozza. Közvetlenül a retina (itt lakoznak a fényérzékelő sejtek) mögött helyezkedik el, és felépítése fajonként változhat. Sok fajnál guanin kristályok verik vissza a fényt, ami így újra áthalad a retinán, ezzel javítja az éjszakai látást. Mellékhatásként viszont az erős, mesterséges fénytől a tapetum lucidum szinte izzik a sötét háttér előtt.
Képen: A feltárt rénszarvasszemek belsejében jól látszik a tapetum lucidum.

* Tapetum: réteg, bevonat, hártya
Lucidum: fényes, fénylő
Ha szeretnétek több részletet megtudni az állatok éjszakai érzékeléséről, és szeretnétek látni több száz izzó szempárt, látogassatok meg 2015.08.28-án, az Állatkertek Éjszakáján a Budakeszi Vadasparkban. (Keressétek Baltazárt az interaktív pultban!)